THE FRONTRUNNERS 2019 DISCOVERY WALTER SOCCER CHALLENGE

THE FRONTRUNNERS 2019 DISCOVERY WALTER SOCCER CHALLENGE

Following ten days of action in the Discovery Walter Sisulu Soccer Challenge the men are being separated from the boys.

What has been clear from the onset – on December 2, is that the defending champions Sneke Chillers may find the going tough in the latter stages of the tournament.

Not that Sneke Chillers are not playing well, but each of the groups in the open section has real contenders for the R100 000 prize money, as well as the coveted trophy.

In Group A, Sneke Chillers are second on the log behind Soweto Super United, on goal difference and while both are set to go through to the next stage, there’s very little to separate them from their group opponents.

Dube Continental are third, but only because of an inferior goal difference.

This group is no walk in the park for either side.

Meadowlands Harmony, meanwhile, have some breathing space in Group B having won all their three matches thus far.

It’s an open group with as many as five opponents in the thick of things; Grace Land FC, NC Zasco, Pimville United, KZN Shining Stars and Trabzonspor doing everything in their power to follow in Harmony’s footsteps.

Similarly, Strokes FC, owned by ex gangster Shaun Govender, have undoubtedly been one of the teams to watch in the tournament playing out of Group C. The lads from Eldorado Park are an exciting bunch and unsurprisingly, they’ve won all their three matches.

High Care FC, FC Porto, Sabelo Super Stars and Dlamini X1 Experience are also pretty much in the mix in Stokes FC’s group.

Pimville Cameroon and Mamba FC are the frontrunners in Group D, which is also getting interesting by the day.

Not to be outdone, last year’s runners up White City Spurs appear on course to reach the knockout stage alongside OPS Shining Stars in Group E.

Spurs are placed second behind OPS, but the former’s coach Andile Zulu reiterated in an interview earlier this week that Spurs are in it to win it this time… time will tell.

Gauteng SAPS are leading Group F, while the chasing pack comprises of Burundi FC, Ma-London and Premier Impala.

Sneke Movers and La Masia have taken control of Group G, but Zak Park FC are also very much in the race.

In Group H, Galacticos FC are top of the standings followed by ASR FC.

The top two from each group qualify for the round of 16 and the group stage clashes have shown this is easier said than done.

To stay updated on the tournament, follow Discovery Walter Sisulu Soccer Challenge 2019 on Facebook and use the hashtag #DWSSC19 across platforms to follow all the action.

Gates will open at 9am daily and entry is free.

DAY 9 RESULTS

(Tuesday, December 10)

U17 MEN

Orange Army F.C 1 vs. 1  Jobe F.C

Orlando Real Sweepers F.C  0 vs. 1 KFC

Roodepoort Ramblers F.C  1  vs. 7  Mapetla Youth United F.C 

Marox  F.C 2 vs. 1 White City Spurs F.C

OPEN

Premier Impala 1 vs. 1 Selecao  F.C

Ma-London   0  vs. 6 Dzakaroski FC

Pimville Unted  F.C 2  vs. 3 Grace Land F.C

Pimville Cameroon  F.C 4 vs. 0 Meadowlands All Stars  F.C

 Trapzonspor F.C 0 vs. 2 NC Zasco F.C 

Villa Marseille F.C  2 vs. 0 River Park F.C 

NML Stars F.C  1 vs. 5 Meadowlands Harmony F.C   

Dlamini X1 Experience 4 vs. 0 Pimville West Ham F.C

Jobe F.C 1 vs.  1 Major Academy of Sports

Dube Continental 4 vs. 0 Inqaba F.C 

CM Academy 1 vs. 2 Zak Park F.C

 DAY 10 FIXTURES

(Tuesday,  December 10)

K F.C  vs. Soweto Sports Academy F.C  Under 17 (08:00)

Mapetla Youth United  F.C   vs. White City Spurs Under 17 (08:00)

Jobe F.C  vs. Mike Stars F.C   Under 17 (09:00)

KZN Shining Stars  F.C vs.  Marox F.C  Under 17 (09:00)

Roodepoort Ramblers F.C vs. Witbank City F.C (10:00)

Orange Army F.C vs. Orlando Real Sweepers FC (10:00)

OPEN

Killarney Motswako F.C vs. Meadowlands Harmony F.C  (11:00)

White City Spurs    F.C  vs. Flamingo F.C   (11:00)

 Sabelo Super Stars F.C  vs. FC Porto (12:30)

Amazambia F.C   vs. River Park F.C  (12:30)

Look Land  F.C vs.  F.C Transition Football (14:00)

KZN Shining Stars  F.C vs. NML Stars F.C (14:00)

NML Stats F.C vs. Meadowlands Harmony F.C (15:30)

Orlando Real Stars F.C vs. Calcio F.C (15:30)

CM Academy F.C vs. Martimo (15:30)

Sneke Chillers  F.C vs. Happy Stars F.C (17:00)

Zola Amagents vs. Inqaba F.C ( 17:00)

Soweto Super Stars   vs. Dube Continental  F.C (18:30)

Comments are closed.